Kimim?

Dünya alemi yollarını şarkılar söyleyerek ve müzik yaparak arşınlar iken rüzgarı, suları, ormanları, hayvanları dinleyerek kainatın titreşimlerinin sonsuzluğunu deneyimleyen, Doğa Ana’ nın çocuklarından bir yolcuyum…

Kutsal Ses’ in peşine düşmeden önce geçmişin boyutlarındaki meşguliyetlerim şöyleydi ;

Ankara’ da doğdum. Ankara Devlet Konservatuarı Flüt bölümünde iki senelik eğitimden sonra Opera Sahne Sanatları bölümünden mezun oldum. İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından biriyim. İtalyan, Alman, Fransız ve Türk opera repertuarlarından pek çok opera, operet ve müzikalde başrol oynadım. Milano, Berlin, Viyana ve Londra gibi klasik müziğin beşiği olan Avrupa ülkelerinde eğitimlerim ve konserlerim oldu. Türkiye’ de Aspendos, Efes, Aya İrini, Rumeli Hisarı gibi tarihi mekanlarda festivallerde, konserlerde ve Türkiye’ nin çeşitli bölgelerine yapılan turnelerde yer aldım.

İstanbul’ un kalabalığında oradan oraya mutsuz sürüklenir iken bir gün kitapçının rafında duran bir kitap gözüme çarptı ” Sesimizin Gizli Gücü “. Jonathan Goldman’ ın kitabını bir solukta bitirdim ve titreşimler dünyasının gizemli kapısı önünmde açılıverdi. James D’ Angelo ve Don Champell gibi yıllardır bu konuda araştırmalar yapan kişilerin kitaplarını aylarca okudum. Sonra kendimi bu konuda geliştirmeye karar verdim ve Londra’ ya gittim. Dünyada bu konuda araştırmalar yapmış ve eğitimler veren Jill Purce’ in ” Voice and Healing ” ve ” Overtone Singing ” workshoplarına katıldım.

Ve sonunda geçmişi geride bırakarak Kutsal Ses’ in peşine düştüm…

ÖZLEM SOYDAN ÖZGEÇMİŞ

Müzik eğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı flüt bölümünde başladı ve Opera Sahne Sanatları bölümünden mezun oldu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ nin Solist sanatçılarından biridir, şimdiye dek pek çok opera, operet ve müzikallerde başrol oynayarak yurt içi turnelerde ve yurt dışı konserlerinde yer almıştır.

Müzik ile ses şifası ve ses terapistliğini eğitimine ilk kez Londra’da Jill Purce ile başlamış “Overtone Singing” ve “Voice and Healing” workshoplarına katılmıştır. Güney Asya’ ya doğru müzik ile ruhani bir yolculuğa çıkmış, Hindistan, Auroville’de Swaram müzik atölyesinde, ses  terapilerinde kullanılan müzik aletlerinin yapıldığı enstrüman atölyelerine katılarak, ses banyosu ve ses meditasyonu eğitimleri almıştır.

İspanya’da Nestor Kornblum ve Michele Averard’ın “Sound Healer Teacher Training” eğitimine katılarak uluslararası eğitmenlik diplomasını aldı. Barcelona, Manresa’da “ Sound Trance Instutide “ de ses terapisti ve müzisyen Joel Olive ile Arkaik Enstrümanlar ve Ses Terapisi eğitimi almıştır.

Güney Amerika bölgesinde şaman şifa şarkıları ve ritüellerini öğrenmek için Peru, Kolombiya, Meksika ve Brezilya’ daki yerli toplulukların arasında kalmış ve müzik festivallerine performans sanatçısı olarak katılmıştır.

California’ da Monterey Art Councill’ in davetlisi olarak ” Çocuklarla Alternatif Müzik Eğitimi ” çalışmalarına eğitmen olarak katıldı.

Rusya, Tuva’da düzenlenen VII. Uluslararası Gırtlak Şarkıcılığı Sempozyumu ve Yarışmasına katılmış ve Tuva National Theatre ‘da yapılan final konserinde yer almıştır.

Türkiye’ de ilk kez gırtlak ve armonik şarkıcılığı yapan kadın sanatçıdır. Dünya Şifa ve Doğa şarkılarını sahne performansına dönüştürdüğü konserlere yurt dışı ve içinde devam etmektedir.

Daha fazla bilgi için ;

https://instagram.com/oozz.lem?igshid=1p5b8e120c4bv

https://youtu.be/3IHQF-KGOw0